Jak provést Agnihotru

  1. Připravte si veškeré potřeby pro rituál – zejména pyramidu, sušený trus, ghí, rýži + hodiny a časy pro Vaši lokalitu.
  2. Potřete kousky sušeného trusu ghím, položte/postavte je do měděné pyramidy a pár minut před určeným časem toto zapalte buď krbovou sirkou nebo vložením dalšího zapáleného kousku trusu a nechte chvíli rozhořet.
  3. Přesně v čase východu Slunce zazpívejte první mantru a při slově „swahá“ vhoďte do ohně několik zrnek rýže (stačí jen tolik, kolik se vám vejde mezi prsty).
  4. Zazpívejte druhou mantru a při slově „swahá“ vhoďte do ohně opět několik zrnek rýže.
  5. V následném čas můžete v tichosti meditovat na oheň.

To tvoří obřad ranní Agnihotry. Obřad večerní Agnihotry při západu Slunce probíhá podobně, jen použijete slov večerní mantry.

Pokud zmeškáte přesný čas, už to nebude správná Agnihotra a nemusíte dosáhnout tak kvalitních ozdravujících účinků ohně na atmosféru jako ve správný čas.
Po obřadu meditujte tak dlouho, jak vám to vyhovuje. Můžete jen sedět, dokud oheň nezhasne. Anebo můžete pokračovat ve zpěvu / odříkávání dalších manter.
Pokud to jde, ponechte popel v měděné pyramidě až do příštího obřadu. Před obřadem popel vyberte a uschovejte ve skleněné nebo hliněné nádobě. – můžete jej pak použít pro hnojení rostlin nebo na výrobu léků.

Do ohně nikdy nefoukejte, pokud potřebujete ohni pomoci, aby se do něj nedostaly bakterie z vašich úst: vhánějte vzduch rukou.
Pokud oheň nehoří dobře nebo dohasíná, můžete občas přidat pár lžiček ghí – i ta malinká lžička sady je dostačující, pro větší polévání většího ohně nebo delší pálení se však hodí i zdobená větší lžička.

Na zapálení ohně nepoužívejte žádné minerální oleje a jiné podobné materiály.
Oheň si rozdělejte tak, aby v přesném čase východu či západu Slunce již hořel pěkným plamenem a pozor – i když rozděláte menší oheň, kovová pyramida se velmi zahřeje (v interiéru položte například na keramickou dlaždici nebo jinou nehořlavou podložku). Je vhodné použít měděný podstavec – tak se předejde kontaktu horkého plechu s podložkou a pyramida je stabilní.